W ramach „Domowego Przedszkola” dzieci z grupy VI poznawały „Oznaki wiosny”. Budząca się do życia przyroda stałą się okazją do wzbogacania wiedzy. Dzieci otrzymywały zadania, które pod czujnym okiem rodziców każdy przedszkolak starannie wykonywał. Najpierw dzieci dowiedziały się, czym jest kalendarz pogody oraz poznały znaczenie pogodowych symboli – nie tylko w języku polskim, ale także w języku angielskim. Dzieci opracowały własne kalendarze, w których każdego dnia zaznaczały pogodę. Zaś przysłowie „W marcu jak w garncu” przedstawiały w postaci pracy plastycznej. I tutaj musimy pochwalić Nasze Przedszkolaki, które wykazały się dużą pomysłowością. Nie zabrakło również zadań związanych z naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi – bo przecież cudowny śpiew ptaków zza oknem to zwiastun wiosny! Jednym z zadań były również zajęcia ruchowe, bo każdy przedszkolak wie, jak ruch ważny jest! Były to zabawy z piłką oraz ćwiczenia wspólnie z rodzicami i rodzeństwem. W kolejny dniu do dzieci przyszła Pani Wiosna, która tym razem opowiadała o wiosennych kwiatach. Dzieci przy pomocy ilustracji poznały budowę kwiatów oraz wykonały ćwiczenia utrwalające. Nie zabrakło także owadów – bo jak to jest, że z gąsienicy nagle pojawia się piękny motyl? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, dzieci poznały cykl rozwojowy motyla. Ponad to, nie zabrakło zabaw logopedycznych, matematycznych oraz muzycznych z piosenką. Było wiele propozycji, wśród których, każdy mógł znaleźć coś dla siebie – jak origami – tak bardzo lubiane przez dzieci w naszej grupie. Ale cóż, nie będziemy więcej zdradzać, zobaczcie sami…

mgr Dominika Stańczak

6 marca przedszkolaki z grupy VI miały okazję uczestniczyć w warsztatach logopedycznych przeprowadzonych przez Panią Dorotę Bełtkiewicz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Przedstawiła ona dzieciom swoją autorską bajkę "Rrromek i Rrradek" i na jej podstawie poprowadziła krótkie zajęcia z grupą. Przedszkolaki ćwiczyły wymowę głoski "r", a na koniec samodzielnie stworzyły zakładkę do książki "Dinozaura". Następnie z warsztatów skorzystali rodzice, którzy chcieli wzbogacić swoją wiedzę i poznać nowe ćwiczenia do pracy ze swoimi dziećmi.

Dziękujemy serdecznie Pani Dorocie za przybycie i przeprowadzenie warsztatów!

mgr Dominika Stańczak

Od drugiego tygodnia ferii zimowych gościliśmy w naszej grupie dwie studentki zza granicy – Sarah i Marine. Przybyły do nas z Francji i spędziły z nami 3 tygodnie. Panie odwiedzały nas codziennie i przez ten cały czas uczyły się z nami i bawiły. Zarówno dla dzieci, pań z grupy, a także samych studentek było to niesamowite doświadczenie i przygoda. Sarah i Marine nauczyły nas wesołej piosenki w języku francuskim, przygotowały kolorowanki, wykonywały z każdym przedszkolakiem ptaszki techniką origami. Brały udział w codziennych zajęciach przedszkolaków, poznały niektóre nasze tradycje, ulubioną muzykę, polską kuchnię, obowiązki dzieci 6-letnich, a także… kilka słówek w naszym ojczystym języku. Panie odwdzięczyły się nam i również nauczyły nas słówek w języku francuskim: kolory, zabawki, zwierzątka. Na zakończenie pobytu Pań w Polsce przedszkolaki obdarowały je laurkami oraz mocnymi uściskami. Sarah i Marine również przygotowały dla nas laurki oraz tradycyjne francuskie pyszności. Szkoda, że ta przygoda dobiegła już końca!

mgr Elżbieta Szmyd

Dziś są Walentynki!
Dla chłopca i dziewczynki!
Wszyscy sobie ślą serduszka,
a ja szepnę Ci do uszka:
Już o Tobie wiele wiem,
coraz bardziej lubię Cię!

14 lutego przedszkolaki z grupy VI obchodziły wspólnie święto św. Walentego. Dzieci poznały historię Walentynek oraz stworzyły laurki z tej okazji i obdarowały nimi siebie nawzajem. Wszystkie przedszkolaki dostały słodkiego lizaka i z radością przystąpiły do walentynkowych zabaw.

mgr Dominika Stańczak

13 lutego 2020 roku przedszkolaki z grupy VI mogły uczestniczyć w kolejnych zajęciach z Robotyki. Tym razem dzieci w parach tworzyły konstrukcję "spinnera", który pozwolił im stworzyć ciekawe prace plastyczne. Przedszkolaki mogły sprawdzić swoje umiejętności współpracy oraz odczytywania instrukcji obrazkowych. Wszystkie dzieci opuściły salę bogate w nowe umiejętności z zakresu Robotyki.

mgr Dominika Stańczak

W miesiącu grudniu nasza grupa uczestniczyła w realizacji projektu edukacyjnego „Jak założyć zespół muzyczny i przygotować koncert w 5 dni?”, który był opracowany i realizowany przez Panią Aleksandrę, studentkę Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Celem projektu było rozwijanie dziecięcej wrażliwości muzycznej oraz przybliżenie zawodu muzyka we wszystkich jego aspektach – artystycznym, organizacyjnym i technicznym, a także ukazanie uczestnikom procesu twórczego jako kompletnej, wieloetapowej całości. Pani Aleksandra prowadziła w naszej grupie zajęcia, podczas których dzieci planowały swój występ, opracowywały nazwę zespołu muzycznego, projektowały logo zespołu, plakaty informujące o koncercie oraz strój sceniczny. Ponadto, śpiewały i grały na samodzielnie skonstruowanych instrumentach oraz komponowały i tworzyły własną piosenkę.  Efektem finalnym projektu był występ zespołu pod nazwą „Skaczący muzykanci na szczycie góry w nocy z gwiazdkami” przed publicznością – społecznością naszego przedszkola. Wszystkiemu towarzyszyła wspaniała zabawa, a nasze dzieciaki wykazały się umiejętnościami wokalnymi oraz prezencją podczas występu, choć jak każdej wielkiej gwieździe, chwilę wcześniej towarzyszyła ogromna trema. Ten wspaniały występ na pewno jeszcze przez długi czas będzie wracał we wspomnieniach… Bo warto marzyć i spełniać swoje marzenia. Kto wie, może ten występ zapoczątkuje karierę niejednej scenicznej gwiazdy?

Składamy serdeczne podziękowania dla Pani Aleksandry za wielkie serce, zarażenie miłością do muzyki i niezwykle inspirujące zajęcia w naszej grupie.