20 listopada 2020 r. w grupie II królował kolor niebieski na znak solidarności z dziećmi z całego świata, również tymi, których prawa nie są dostrzegane. Dzieci wykorzystując swoją wyobraźnię, wsiadły do pociągu i pojechały do Krainy Prawa do Miłości i Szacunku, łodzią płynęły do Krainy Edukacji, zaprzęgając nasze koniki, pojechały do Krainy Prawa do Opieki, a na koniec dotarły do Krainy Prawa do Zabawy. Nie zapomnieliśmy również o obowiązkach i po skończonej zabawie w naszej sali zapanował idealny porządek.

mgr Marta Bielecka

Pasowanie na przedszkolaka to kolejny etap okresu adaptacji dzieci w Samorządowym Przedszkolu  nr 14 w Krakowie. Uroczystość pasowania na prawdziwego przedszkolaka odbyła się w dniu 18 listopada 2020 roku. W tym dniu dzieci śpiewając i tańcząc pokazały, że są gotowe zostać prawdziwymi przedszkolakami. Po ślubowaniu, Pani Dyrektor czarodziejskim ołówkiem pasowała każdego malucha na przedszkolaka. Na pamiątkę tego uroczystego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i upominki.

Na uwagę zasługiwała piękna scenografia oraz ciepła, jesienna atmosfera towarzysząca tej uroczystości.

NAGRANIE PASOWANIA

Emocje w naszym życiu odgrywają ważną rolę i nie tylko te pozytywne, gdyż te negatywne też są potrzebne, informują nas o tym, że dzieje się coś niedobrego. Rozumienie emocji jest jednym z czynników naszego szczęścia czy zdrowia.

Mały miś w świecie emocji zagościł u nas 02.11.2020 r. i przekazywał wartościową wiedzę aż do 09.11.2020 r. Pozostawił nam kuferek, w którym możemy znaleźć rzeczy, które pomogą pokonać nadchodzącą złość. Możemy ją na przykład narysować, potem odczarować lub wyrzucić, nadmuchać balon, z którego sama ucieknie, poprosić o muzykę, która pozwoli rozładować negatywne emocje, pozagniatać gniotka, potargać gazetę… Pomysłów jest pełen kuferek.

Jedenastego listopada
uczcić wielkie święto nam wypada.
Polska znów stworzyła jedność,
​odzyskała niepodległość.

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Dlatego też 10 listopada dzieci z grupy II wzięły udział w akcji „Szkoła do Hymnu” i o godzinie 11:11 wspólnie odśpiewały Hymn Polski.

Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo i uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Polaków dzień. Na ich piersi widniały kotyliony w barwach narodowych. Dzieci wykonały ciekawe prace plastyczne: Polskę oraz Godło Polski.

Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

mgr Małgorzata Batóg

„Śmiech to zdrowie – każdy ci to powie”

Na pomysł świętowania tego dnia wpadł artysta Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył „smiley’a” – słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle. W naszej grupie to radosne święto rozpoczęło się opowiadaniem „O smutnej dziewczynce”. Każdy przedszkolak zastanawiał się, w jaki sposób mógłby ją rozweselić i jak potoczyłaby się dalej historia dziewczynki. Rozmawialiśmy o emocjach i sposobach ich wyrażania. Nie zabrakło również zabaw na wesoło z instrumentami, balonami, wysłuchaliśmy również różnych śmiesznych dźwięków. Dzieci wykonały uśmiechnięte buzie i zabrały te uśmiechy do domu.

mgr Marta Bielecka

20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, gdyż w 2013 roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. To święto przedszkolaków ma podkreślić znaczenie edukacji przedszkolnej jako silniej podstawy w rozwoju dzieci.

Grupa II obchodziła Dzień Przedszkolaka w poniedziałek 21.09.2020 r. Przed rozpoczęciem zabawy dzieci zapoznały się z celem spotkania, dowiedziały się skąd, wzięło się to święto. W tym dniu stawialiśmy na umiejętność pracy i zabawy w zespole – wszystkie dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem. Zorganizowane zabawy z chustą animacyjną Klanza oraz z balonami sprawiły dzieciom wiele radości. Nie zabrakło również słodkości, którymi obdarowała dzieci pani dyrektor. Dzieci otrzymały również bransoletki dla „Super Przedszkolaka”.