Dzień 20 listopada to ważna data w kalendarzu przedszkolaka, to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Grupa VI ten dzień też obchodziła uroczyście. Dzieci wysłuchały wiersza M. Bryczkowskiego „O Prawach Dziecka”, z którego dowiedziały się, co to znaczy mieć prawo i jakie są prawa. Bawiły się przy muzyce M. Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są” oraz „Podajmy sobie ręce”. Przez cały dzień dzieci mogły  bawić  się na „Szczęśliwej wyspie”.

Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa.

„Powiewa flaga

Gdy wiatr się zerwie

A na tej fladze

Biel jest i czerwień

Czerwień – to miłość

Biel – serce czyste

Piękne są nasze

Barwy ojczyste.”

W dniu 10 listopada wspólnie z dziećmi z grupy VI wraz z wychowawczyniami i Paniami dyrektor z Samorządowego Przedszkola nr 14 w Krakowie uczciliśmy przeszłość, od której ukształtowała się teraźniejszość. Wolna Polska.

W związku z obchodami 102 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, przedszkolaki z gr VI, pod czujnym okiem pani Małgorzaty Piotrowskiej i pani Moniki  Banasik  przygotowały apel, aby uczcić to narodowe święto, a jednocześnie przypomnieć wszystkim ważną dla Polski datę i wydarzenie historyczne. Inauguracja spotkania rozpoczęła się od narodowego tańca poloneza. W montażu słowno - muzycznym  dzieci przybliżyły wszystkim czasy zaborów i moment odzyskania przez Polskę niepodległości. Bardzo pięknie oddały to słowa piosenki wykonanej przez wszystkie dzieci „Co to jest niepodległość”.

„Co to jest niepodległość

teraz wiem już na pewno.

Każde dziecko dziś woła

to polski dom, polska szkoła.

Co to jest niepodległość

teraz wiem już na pewno.”

Centralnym punktem spotkania było wspólne odśpiewanie Hymnu Polski "Mazurka Dąbrowskiego". Dzieci przepięknie wyrecytowały wiersze i zatańczyły  tańce wraz  z choreografią. Serdeczne podziękowania należą się dzieciom, które w tym trudnym czasie, nie zapominają kim są i z jakiego kraju pochodzą. Całość dopełniły piękne dekoracje przygotowane przez panią Małgorzatę Piotrowską i Monikę Banasik.

Na koniec uroczystości pani dyrektor Danuta Piekara podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie apelu.

NAGRANIE WIECZORNICY

„Nigdy nie żałuj uśmiechu,

uśmiech jest mową duszy.

Gdy słowa nic nie pomogą

uśmiech serca poruszy”

2 października obchodziliśmy w naszej grupie Światowy Dzień Uśmiechu. Była to dobra okazja, by porozmawiać o naszych emocjach, głównie smutku i radości, których na co dzień doświadczamy. Dzieci wysłuchały bajki opowiadającej o sile uśmiechu i zatańczyły taniec radości.  Bawiły się z uśmiechniętymi emotkami i rysowały uśmiechy na balonach. Na koniec wykonały z kolorowego papieru i plasteliny uśmiechnięte kwiatki oraz robiły sobie zdjęcia ze specjalnym uśmiechem i żółtym kwiatem.

mgr Monika Banasik

30 września to doprawdy wyjątkowa data w kalendarzu. Bowiem wszyscy chłopcy, starsi oraz młodsi na całym świecie mają wtedy swoje wielkie święto „Dzień chłopaka”.  Grupa VI też świętowała, były życzenia, tańce, konkursy, niespodzianki i drobne upominki dla wszystkich chłopców.

mgr Monika Banasik

Dnia 23 września dzieci z grupy VI witały pierwszy dzień jesieni w ogrodzie przedszkolnym. Szukały Pani Jesieni w zabawie tropiącej pt. „Gdzie jesteś pani jesień?”, po wskazówkach odnalazły ukryty skarb i propozycje dalszej zabawy. Miały posegregować kolorowe liście i ułożyć z nich napis  „Jesień”, potem bawiły się chustą animacyjną KLANZA, brały udział w licznych zabawach ruchowych z wykorzystaniem hula- hop i kolorowych woreczków. Zabawy nie było by końca, ale czas szybko mijał i przyszła pora wrócić do przedszkola na pyszny obiad.

mgr Monika Banasik

Dzień 20 września to ważna data w kalendarzu małego przedszkolaka. To święto wszystkich przedszkolaków. Grupa VI też uroczyście obchodziła to święto. Były tańce, zabawy z balonami, z hula- hop, z kolorowymi wstążkami, konkursy oraz słodki poczęstunek. Na koniec dzieci dostały dyplomy za udział w zabawie z okazji Dnia Przedszkolaka.